Ролята на стените и колоните.
Стените са вертикални елементи, които разграничават интериора от екстериора и разделят помещенията на сградата. Стоманобетонните стени осигуряват на сградата стабилност и безопасност. Стените може да имат две роли: конструктивна или декоративна.
Колоните са конструктивни вертикални елементи, обикновено от стоманобетон. Основната им и най-важна функция е да разпределят товара над тях в основите на конструкцията. Независимо от ролята на колоните за стабилността на сградата, процесът по изграждането на стените изисква повишено внимание и спазване на всички условия на проекта, както и избор на кофраж с добро качество.
Кофражът.
Не съществуват ограничения за използването на материал за кофража. Може да изберете метален, дървен, пластмасов или друг вид. Най-важната препоръка, която касае качеството на бетона, е кофражът да бъде добре укрепен и почистен – не трябва да са налични материали от предишно използване. Така ще си осигурите по-гладка и чиста повърхност, която ще улесни последващите строителни работи. Имайте предвид следните особености за укрепването на кофража:
- Натискът в горната част на кофража е значително по-малък от налягането в долната част на колоната или стената;
- Кофражът трябва да бъде достатъчно здрав и добре укрепен, за да издържи тежестта на бетона при изливането;
- Ако кофражът не е добре укрепен в някоя зона, е възможно да се получат неприемливи изкривявания при полагането на бетона, което ще компрометира здравината и целостта на съответната конструкция.
Как се полага бетонът.
Полагането на бетон в стени и колони изисква голямо внимание, за да се гарантира постигането на определена здравина и издръжливост. Полагайте бетона на слоеве и уплътнявайте всеки слой добре, за да получите хомогенна бетонна маса, която обгражда напълно армировката и има ниска пропускливост. Използвайте вибрации, за да уплътните пресния бетон и да няма въздушни мехури в сместа. Същевременно внимавайте за прекомерно вибриране, тъй като това може да причини сегрегация. Сегрегацията е разслояване на бетоновата смес – едрият добавъчен материал пада на дъното, а циментовата паста изплува отгоре. Това води до образуване на каверни, развитие на пукнатини и корозия на армировката. В резултат на това бетонната колона или стената може да се разруши.
За вибрирането на бетона е необходим вибратор за бетон (сн. по-горе). В краен случай, ако не е наличен, може да се използва чук и да се предизвикат вибрации чрез чести почуквания по кофража. Това е препоръчително само ако детайлите са с относително малка дебелина. Вероятността съответната колона или стена да не е добре уплътнена, ако се ползва чук, е голяма.
При полагането на бетонов разтвор във вече готовия и укрепен кофраж спазвайте следните правила:
- Ако височината на кофража на стената или колоната не е много голяма, излейте бетона от горния край на кофража;
- Излейте бетона на слоеве с дебелина около 50 см, ако височината на стената/колоната е голяма;
- Периодът между полагането на последователните бетонови слоеве не трябва да бъде по-дълъг от половин час при нормални условия на бетониране и 20 минути при горещо време;
- За стени, по-високи от 1,2 м, излейте бетона през вертикални улеи, разположени на около 2 м разстояние един от друг;
- Вибрирайте всеки слой през 10-15 см, за да го уплътните правилно, като вървите отдолу нагоре.
Изграждането на стени и колони изисква определени умения, за които е необходимо време и практика. Препоръчваме ви да се консултирате със специалист и се надяваме, че нашите съвети ще бъдат добра отправна точка в разговорите с него.