Видове огради
Съществуват няколко вида бетонни огради. Те биха могли да бъдат: масивни, изградени изцяло от стоманобетон или от бетонни колони, които да служат като рамка. Паната или „стените“ могат да бъдат зидани с готови бетонни блокове или с тухли. Възможен е и монтаж на готови оградни пана чрез анкериране (закрепване) в бетонните колони – т.нар. ажурни огради.
Kой са предимствата на бетонните огради?
Да изберете ограда от бетон носи редица предимства. Ето основните от тях:
- изключителна здравина и издръжливост;
- оградата не се влияе от природни фактори, ако е избран подходящ бетонов разтвор;
- отлични звукоизолиращи свойства;
- при необходимост оградата може да бъде монолитна – без фуги и отвори;
- бетонната повърхност е подходяща за всякакви видове довършителни работи с цел консервиране и/или декорация;
- имате пълна творческа свобода при избора на форми и размери на оградата.
Kои са необходимите материали за изграждане на бетонна ограда?
- лични предпазни средства, тъй като бетонът е агресивен спрямо кожата и очите материал;
- лопата, гребло, мистрия и маламашка за изкопни дейности, подравняване и заглаждане;
- ролка найлон или геотекстил;
- дървен материал за кофраж – размери според необходимостта (колони или стени);
- шнур, който да служи за права линия, по която да се води оградата;
- стоманена мрежа или пръти за армировка;
- подходящ бетонов разтвор;
- вибратор, ако е наличен, за уплътняване на положения бетон.
Препоръки
За максимална сигурност и ваше спокойствие, препоръчваме за всеки ваш строителен проект да се обърнете към специалисти – както проектанти така и строители. Ако, все пак, сте решили да реализирате сами вашите дръзки строителни мечти, е добре да имате предвид следните препоръки относно изграждането на ограда:
1. На първо място е необходимо да определите местоположението на оградата. След това трябва да се пристъпи към изкоп за основите на оградата. Ако сте заложили на ажурна ограда, препоръчително е изкопът да бъде дълбок, колкото е надземната част на оградата. Изключително важно е след подравняване на дъното, то да бъде изолирано и отделено от почвата. Това е необходимо, за да се предпази току що положеният бетонов разтвор от изтичане на „циментовото мляко“. Ако не се погрижите за тази стъпка, това ще доведе до образуване на пукнатини и разслояване на бетона при изсъхването му. Тези проблеми ще се задълбочат след първата зима и минусовите температури.
2. След като сте готови с изкопа, е необходимо да пристъпите към полагане на армировката и затварянето й с кофражни платна, които трябва да придадат желаната форма на оградата. При кофрирането за основите на оградата бихте могли да не използвате кофраж, а контура на изкопа. За целта трябва да сте изкопали приблизително точно изкопа, за да не сте в преразход с количеството бетон. Кофраж ще е необходим само за надземната част на оградата. При избора на този подход е необходимо да изолирате стените на изкопа, както при дъното. Ако сте решили да оконтурите изкопа с кофражни платна, изкопът трябва да бъде достатъчно широк за укрепване на кофража. Независимо кой от двата подхода избирате, необходимо е да подготвите кофражните платна за полагането на бетона като ги намажете с кофражно масло. Това се прави с цел по-лесно декофриране и постигане на гладка повърхност. Също така трябва да се предвиди армировката да бъде така разположена, че размерите на оградата да осигурят поне 2 см. бетоново покритие от всяка страна.
3. След като сте готови, е ред на полагането на самия бетонов разтвор и осигуряване на достатъчно време за втвърдяването му преди пристъпване към премахване на кофражните платна. Вибрирането при полагане ще осигури хомогенност на разтвора без наличие на въздушни мехури, които нарушават цялостта и здравината на оградата. Типично време за набиране на достатъчна якост, за да пристъпите към декофриране, е 3 – 7 дни.
Бетонната ограда е най-добрият начин да си осигурите уединение и защита, които очаквате от оградата, като същевременно ви осигурява постоянна красота, на която можете да се радвате години напред.