Как се прави хубава настилка?
Подгответе терена като изкопаете дупка с дълбочина около 20 см, заравнете добре и постелете найлон на дъното. Оградете с дъски, за да получите желаната от вас форма и ги фиксирайте стабилно в земята с клинове, за да не се отворят при полагането на бетоновата смес. В зависимост от предпочитанията ви можете да положите арматура в изкопа или да заявите бетон с метални фибри.
Външен вид и гладкост
Съставките на бетоновата смес (инертни материали и цимент), полагането, заглаждането и грижата за бетона по време на набирането на якост влияят на външния вид на настилката. Много е важно бетонът да е с една и съща гъстота, да пристига бързо до обекта и да се полага бързо и равномерно, за да постигнете отличен краен резултат.
Износоустойчивост
Настилките са обект на износване и изтриване. Надраскването, плъзгането, натоварването с голяма маса водят до преждевременно олющване и изтриване на бетоновата повърхност.
За да се подобри устойчивостта на настилката на тези влияния, ви съветваме да приложите следните три златни правила:
- Заглаждайте бетона търпеливо и много старателно с мистрията.
- Удължете времето за грижа за бетона (оросяване, покриване с найлон).
- Поръчайте високоякостен бетон.
Удароустойчивост
Стоманените и полипропиленовите фибри повишават пластичността на бетона, като помагат на бетона да абсорбира по-добре енергията, получена от удар или сблъсък. Стоманените фибри превъзхождат синтетичните фибри в екстремни условия при износване от метални колела или вериги. Употребата на високоякостен бетон с правилна грижа за него е от критично значение за подобряване на удароустойчивостта.
Контрол на пукнатините
Най-очевидната и често срещана форма на дефект в бетона са пукнатините. Напукванията могат да конпрометират водоплътността на бетона. Пукнатините често са грозни и водят до разпадане на бетона. Успешният контрол на напукването включва всички аспекти на полагането на бетона, използването на фуги и грижата за бетона, за да се избегнат негативните ефекти от пластичното свиване, изпаряването и др.
Киселинна и химична устойчивост
Химичната и киселинна атака върху бетона са едни от най-големите проблеми при настилките. В зони с риск от разсипване на химикали или дори при попадане на соли или химикали от антиобледеняващи вещества по гумите на автомобила, бетонът е подложен на постоянен риск от излющване и образуване на язви, които с времето могат да съсипят цялата настилка. За предпочитане е да се използва високоякостен бетон с ниска водопропускливост.